רשלנות רפואית | מימוש זכויות רפואיות | נזקי גוף

עורך דין תאונות אישיות

פיצויים לנפגעי עבודה

כל עובד במדינת ישראל חייב לשלם מס למוסד לביטוח לאומי. מס זה מהווה, בין היתר, ביטוח של המוסד לביטוח לאומי מפני פגיעות גוף אשר אירעו תוך כדי ועקב עבודתו של המבוטח, ועל כן כל עובד זכאי להגיש תביעה על פגיעה בעבודה במקרה של תאונת עבודה או מחלת מקצוע.

תאונת עבודה

תאונה שאירעה לנפגע תוך כדי ועקב עבודתו, לרבות בדרך אליה ובדרך חזרה ממנה, בנסיבות המפורטות בחוק. כך למשל, אם אירעה לך תאונה בדרכך למקום העבודה, בדרך הרגילה בה אתה נוהג לנהוג, התאונה תיחשב לתאונת עבודה.

מחלת מקצוע

מחלה שחלה בה הנפגע עקב עבודתו. כלומר, הנפגע חלה בשל אופי עבודתו ו/או תנאיה וזאת בהתאם לרשימת המחלות כקבוע בתקנות. כך למשל, אם נגרמה לך פגיעה בשמיעה עקב חשיפה ממושכת לרעש מזיק במקום העבודה ללא אמצעי מיגון מתאימים, פגיעה זו תוגדר כמחלת מקצוע.

תאונות עבודה ומחלות מקצוע
תאונות עבודה ומחלות מקצוע

שימו לב לתקופת ההתיישנות

את התביעה על פגיעה בעבודה יש להגיש לביטוח הלאומי תוך 12 חודשים מיום האירוע, אחרת עלול  להישלל מהעובד חלק מהפיצוי ומהזכויות המגיעות לו, ולעיתים אף עלולות הזכויות להישלל לחלוטין. לכן מומלץ לפנות לעורך-דין המתמחה בתחום בסמוך ככל הניתן למועד הפגיעה.

שלבי התביעה במוסד לביטוח לאומי:

הכרה כפגיעה בעבודה

בשלב הראשון בוחן המוסד לביטוח לאומי את המקרה ומחליט האם להכיר בו כפגיעה בעבודה. במקרה בו ביטוח לאומי לא מכיר בתאונת עבודה או במחלת מקצוע כפגיעה מעבודה הערעור על כך הינו לבית הדין בלבד.

לא ניתן לעבור לשלב הבא בתהליך עד להכרת הפגיעה כפגיעה בעבודה.

תשלום דמי פגיעה

לאחר ההכרה ישלם המוסד לביטוח לאומי פיצוי כספי ("דמי פגיעה") בגין ההיעדרות מהעבודה עקב הפגיעה. הפיצוי ניתן על אובדן ההכנסה בעבור עד 90 ימי ההיעדרות הראשונים, בשיעור של 75% מהשכר הממוצע של העובד ברבעון שלפני הפגיעה.

קביעת דרגת נכות

בשלב הבא, ועל מנת לקבוע את חומרת הנזק, יש להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות. הנפגע יזומן לוועדה רפואית ובהתאם לאחוזי הנכות שיקבעו, ייקבע גם גובה הפיצוי.
נכות בשיעור של עד 9% לא מזכה בפיצוי. נכות בשיעור של 10% ועד 19% מזכה בפיצוי חד פעמי ונכות בשיעור של 20% ומעלה מזכה את העובד בקצבה חודשית. נוסף על כך, הנפגע זכאי לקבל טיפול רפואי חינם בגין תוצאות הפגיעה.

חשוב לציין שאין קשר בין העובדה שהנפגע שב לעבודה לבין הזכאות שלו למענק חד פעמי או קצבה חודשית. לנפגעים בעלי דרגת נכות גבוהה קמות זכויות נוספות, כגון סיוע בשיקום מקצועי, שכר לימוד, סיוע בהתאמת תנאי המגורים, רכישת אביזרים רפואיים, קצבה מיוחדת בנוסף לקצבה החודשית הקבועה לצורך הוצאות מיוחדות וטיפולים אישיים ועוד.

עילת תביעה כנגד גורמים אחרים

פעמים רבות על פגיעה בעבודה יכולה לקום עילת תביעה כנגד גורמים נוספים. מקום בו התאונה או המחלה אירעו עקב רשלנות המעביד,

ניתן יהיה להגיש כנגדו תביעת נזיקין. כיום, מעסיקים רבים מבטחים עצמם בפוליסות חבות מעבידים המקנות להם כיסוי והגנה מפני תביעות רשלנות המוגשות כנגדם על ידי עובדיהם.

כמו כן עשויה לקום עילת תביעה בגין פגיעה בעבודה במסגרת פוליסת ביטוח חיים, ביטוח מנהלים, תאונות אישיות, ביטוח אובדן כושר עבודה או כל פוליסה אחרת המכסה את המקרה ואת הנזק אשר ארע בגינו.

שומרים על האינטרסים שלכם

מעבר לסבל המיידי ולהוצאות הישירות הנגרמות בגין פגיעת העבודה, היא עלולה לגרור אחריה גם אובדן כושר עבודה, הוצאות רפואיות חוזרות ונשנות ושיקום ארוך טווח. בתקופה קשה זו חשוב שיהיה מי שישמור על האינטרסים שלכם ויוכל להבטיח את קבלת כלל הזכויות וההטבות להן אתם זכאים.

אונגר שויגמן משרד עורכי דין מנוסה בהתמודדות עם תביעות בגין פגיעות בעבודה. צוות המשרד עומד לצד לקוחותיו ונלחם על זכויותיהם מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוח הן בבית הדין והן בבית המשפט במידת הצורך. בנוסף לידע מקצועי הרחב ולניסיון עשיר בניהול תביעות מסוג זה, מעמיד המשרד לרשות לקוחותיו מומחים רפואיים בעלי שם מהארץ ומחו"ל, אשר חוות דעתם הוכחה כמוערכת על-ידי בית המשפט, על מנת להבטיח את קבלת הפיצוי המקסימלי לו הם זכאים.

אולי יעניין אתכם גם..

לייעוץ עם עו"ד השאירו פרטים!

דילוג לתוכן